C. N. S. "C E T A T E" D E V A---------------JUDO-------------

calea supletii

Forums

Post Reply
Forum Home > General Discussion > arbitraj!!

garbovan victor daniel
Site Owner

ce punctaj ati fi acordat la aceasta actiune?Va multumesc

http://www.youtube.com/watch?v=DWElvBjbfBg

February 24, 2011 at 3:23 AM Flag Quote & Reply

oana85
Member

clar.........ippon

March 22, 2011 at 6:32 AM Flag Quote & Reply

garbovan victor daniel
Site Owner

http://www.youtube.com/watch?v=HXSfHylsSUo

urmariti actiunea din Grand SLAM - Paris 2012 , de la 23min si 40sec, aici s-a dat YUKO. Iar la acasta actiune in Romania s-a dat IPPON. Care dintre cele doua actiuni este mai clara in punctaj?..cea de la Paris cu Yuko sau cea de la nationalele Romaniei cu ippon?

February 15, 2012 at 5:08 PM Flag Quote & Reply

Cornelius Serghie
Member

Ca arbitru-pot sa spun ca la Paris yuko e corect, iar in Romania,eu as da Wazari.Bineinteles ca la fata locului ,poate sa fie diferit vazut ,momentul impactului,si pe tatami sunt 1arbitru si alti 2 judecatori,deci 3 persoane care analizeaza faza.Dar din video ,arbitrii nu indica nimic?nu s-a  captat tot video?Daca aveti mai multe videori putem comenta aici ,pe viitor!Succes!

April 29, 2012 at 10:25 PM Flag Quote & Reply

Cornelius Serghie
Member

de ce Yuko,la Paris?Caderea este lateral,costal,in impactul cu salteaua.De ce Wazari ,la secventa din Romania,impactul cu salteaua se face in mare masura pe spate dar exista acolo un element de rulare umar-spate-umar,deci Ippon nu se da,pt ca Tori scapa pe final controlul lui Uke,deci de aceea apare si elementul de  rulare. Altfel ,daca avea control deplin nu era rulare si era indiscutabil Ippon!pentru Ippon,avem nevoie de 3 elemente Viteza,Forta si Control in mare masura pe spate.

Apropos,ce s-a dat initial,Dane?

April 30, 2012 at 1:54 PM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Recent Videos

970 views - 0 comments
1419 views - 0 comments
1413 views - 0 comments
1670 views - 0 comments

Recent Forum Posts

by Cornelius Serghie over a year ago
by anonymous over a year ago